Aktif Inst - Aktif Ölçüm Enstrümanları
Sıcaklık Transmitterleri

Sıcaklık transmitteri veya sıcaklık sensörü, sıcaklık ölçümünü iki kablo üzerinden işlem ünitesine göndermek için kullanılan elektronik bir cihazdır. Verici, sıcaklık sensöründen gelen küçük elektrik sinyalini işlem ünitesi için daha okunabilir bir sinyale dönüştürmekten sorumludur. Çoğu durumda sinyal bir tür programatik mantık denetleyicisine (PLC) veya alıcıya gönderilir.
Termokupllar, dirençli sıcaklık dedektörleri (RTD'ler) veya termal dirençler kullanmayı düşünüyorsanız ve bunların mikro sinyallerini endüstri standardı 4-20mA'ya nasıl ileteceğinizi merak ediyorsanız, o zaman bir verici kullanmalısınız. Vericiler, tanımdaki yakınlıklarından dolayı genellikle dönüştürücü olarak anılır ve birbirlerinin yerine kullanılabilirler. Vericiler fiziksel olarak birçok farklı türde giriş ve çıkışı kabul edecek ve iletecek şekilde tasarlanmıştır. Bir güç kaynağı voltajı gerektirirler ve uygulamanıza bağlı olarak farklı fiziksel şekillere sahiptirler.
Transmitterler, sıcaklık sensöründen gelen sinyali güçlendirmeyi ve filtrelemeyi amaçlar. Bunun nasıl yapılacağı, kullanılan sensöre bağlı olarak biraz değişir.
Örneğin, bir RTD kullanıldığında, uçları boyunca küçük bir voltaj oluşturmak için bir Wheatstone köprüsü kullanılır. Bu sinyal daha sonra 4-20mA'lik bir sinyal üretecek şekilde güçlendirilir. Bazen bu analog sinyal, ek işlevlere (kalibrasyon ve ölçeklendirme gibi) izin vermek için dijital sinyale (ADC) dönüştürülür ve ardından analog sinyale geri döndürülür. Koşullandırma devresi, 15 ila 380ohm arasındaki direnç değerleri veya tüm RTD değerleri aralığını barındıracak benzer bir şey için tasarlanabilir.Vericinin içindeki elektronik parçalar, sıcaklık düşük uç ayar noktasındayken güç kaynağından 4 mA çekecek ve sensör üst uç sıcaklık ayar noktasındayken 20 mA çekecektir. Örneğin, sensörünüzün sıcaklık aralığı 0-100°C ise, 4mA sinyali 0°C'ye karşılık gelir. Aynı şekilde 20mA, 100°C'yi temsil eder. Düşük referans olarak 4mA kullanmak, sisteminizde arıza olduğunu fark etmenizi çok daha kolaylaştırır. Bununla birlikte vericiler çok sayıda giriş ve çıkış için tasarlanmıştır.

Sıcaklık Transmitteri Uygulama Alanları


Havacılık, Kimyasal, Yiyecek ve İçecek, Enerji, HVAC, İlaçlar, Metal Kaplama, Madencilik, Petrol gazı, Petrokimya, Atık ve Su Yönetimi, Elektronik OEM'ler

whatsapp