Aktif Inst - Aktif Ölçüm Enstrümanları
Sıcaklık Şalterleri

Sıcaklık Şalter Ürünleri


Sıcaklık şalterleri ve termostatlar birçok endüstriyel otomasyon prosesinde sıklıkla kullanılmaktadır ve bunun iyi bir nedeni vardır. Nesnenin sıcaklığını izleyip sınırladıkları ve önceden ayarlanan bir sıcaklığa ulaşıldığında ısıtmayı (veya soğutmayı) kapatabildikleri için uygun bir sıcaklık düzenleyici görevi görürler.
Sıcaklık şalterleri ( anahtarı ) tipik olarak endüstriyel ve üretim süreçlerinde kullanılan elektromekanik cihazlardır ve belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında açılıp kapanma özelliğiyle sıcaklığın izlenmesinden ve kontrol edilmesinden sorumludur. Sıcaklık anahtarları belirli bir sıcaklığa tepki verecek şekilde ayarlanabilir. Anahtarın algılama probu bir sıcaklık artışı tespit ettiğinde elektrik kontaklarını açar. Sıcaklık düştüğünde elektrik kontakları kapanır. 
Sıcaklık anahtarları çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır ancak özellikle yiyecek ve içecek endüstrilerinde, ilaç endüstrilerinde, otomotiv mühendisliğinde önemlidir. Tipik olarak sıcaklık anahtarları ısıtma sistemlerinde, hava ısıtıcılarında, su kazanlarında, sirkülasyon pompalarında bulunur. 
NO (Normalde Açık), anahtar çalıştırıldığında kontakların minimum sıcaklıkta normalde açık olduğu anlamına gelir. NC (Normalde Kapalı), kontakların normalde minimum sıcaklıkta kapalı olduğu anlamına gelir

whatsapp