Aktif Inst - Aktif Ölçüm Enstrümanları
Rezistans Termometreler

RTD (Direnç Sıcaklık Dedektörü),  sıcaklığı değiştikçe direnci de değişen bir sensördür. Sensörün sıcaklığı arttıkça direnç artar. Direnç-sıcaklık ilişkisi iyi bilinmektedir ve zaman içinde tekrarlanabilir. RTD pasif bir cihazdır. Kendi başına bir çıktı üretmez. Harici elektronik cihazlar, bir voltaj oluşturmak için sensörden küçük bir elektrik akımı geçirerek sensörün direncini ölçmek için kullanılır. Tipik olarak 1 mA veya daha az ölçüm akımı, kendi kendine ısınma riski olmadan maksimum 5 mA. RTD eleman tipine karar verirken öncelikle sensörü hangi cihazla okuyacağınızı düşünün. Enstrümanın sensör girişiyle uyumlu bir eleman tipi seçin. Şu ana kadar en yaygın RTD'ler 0,00385 sıcaklık katsayısına sahip 100 Ohm Platin’dir.

RTD Sensör Çeşitleri


Pt100, Pt200, Pt500, Pt1000 ve Pt2000 olmak üzere  bir çok popüler RTD sensör vardır.

 

Termokupl Sensörleri


Bir termokupl sensörü, bir termokupl bağlantısında bir uçta birleştirilen iki farklı metalden oluşur. Termokupl bağlantı noktası, kabloların diğer ucundan farklı bir sıcaklıkta olduğunda, bir milivolt sinyali üretilir, bu bağlantı noktası, sıcaklığın ölçüldüğü yerdir. İki metal tarafından bir kontrol sistemi tarafından ölçülebilen ve yorumlanabilen küçük bir voltaj üretilir. Birbirine benzemeyen metaller ayrı ayrı yalıtılmıştır ve çift telli bir konfigürasyonu korumak için bir üst kaplama mevcuttur.

 

Termokupl Çeşitleri


K Tipi Termokupl: Bu en yaygın termokupl tipidir ve en geniş çalışma sıcaklığı aralığını sağlar. K tipi termokupllar genellikle çoğu uygulamada işe yarar çünkü nikel bazlıdırlar ve iyi bir korozyon direncine sahiptirler.
J Tipi Termokupl: Bu ikinci en yaygın termokupltur. Nem mevcut değilse genel amaçlı uygulamalar için iyi bir seçimdir.
E Tipi Termokupl:Her iki kablo da manyetik değildir. Pozitif kablo mor, negatif kablo kırmızıdır.Yaklaşık -230°C'ye (-380°F) kadar düşük sıcaklıklar için uygundur
T Tipi Termokupl: -200°C'ye kadar kullanıma uygundur

whatsapp