Aktif Inst - Aktif Ölçüm Enstrümanları
Şamandıralı Seviye Transmitterleri

Şamandıra, sıvı uygulama depolarında kullanılan, sıvıya göre uygun yoğunlukta olan ve paslanmaz çelik, pvc, nbr veya ptfe malzemeden yapılmış küre veya prizma şeklinde olan bir parçadır. Sıvı seviyesinin belirlenmesi amacıyla kullanılır. Kontrol veya izleme amacıyla olan bu sensör tipi birçok sıvı uygulamalarında kullanılmaktadır.
Arşimed ilkesine göre sıvı tarafından şamandıraya uygulanan kaldırma kuvvetinden faydanılarak hazırlanmış sıvı seviye ölçüm sistemidir. Bir boru üzerinde hareket eden şamandıra ve içerisinde yerleştirilmiş mıknatıs bir manyetik alan oluşturmaktadır. Oluşan bu manyetik alan mil içerisine yerleştirilen Reed switchleri tetikleyerek bir elektriksel değer elde edilir. Oluşturulan bu elektriksel değer seviye göstergesi gibi ekipmanlar ile  depolarda seviye sensörü olarak kullanılmaktadır. Şamandıralı seviye transmitteri; şamandıranın hareketi bir değişken dirençle (potansiyometre) elektriksel olarak algılanmakta ve seviye değeri elektriksel gerilim değerinden hesaplanarak belirlenmektedir.  Bu yöntem diğer ölçüm sensörlere göre güvenilir ve arıza yapma olasılığı en düşün ölçüm yöntemidir.


Sensör Çalışma Prensibi:


Seviye ölçüm sistemlerinde manyetik alan etkisi kullanarak imal ettiğimiz sıvı seviye sensörleri, elektrik sistem ve devresi sıvıdan tamamen izole edilerek sağlıklı ve uzun ömürlü bir seviye ölçüm sistemi yapılmış olur. Şamandıra sıvı ile birikte yukarı veya aşağı hareket etmesi ile hareket ettiği boru üzerinde manyetik alan oluşturur. İmalat esnasında borunun içine yerleştirilen Reed kontaklar bu manyetik alandan etkilenerek elektriksel değer değişikliğine gider. Elde edilen bu elektriksek değer değişikliği kullanıcının ihtiyaç ve sistemine uygun olarak;
4-20ma, 0-10V veya Potansiyometrik imaj çıkı ( ayarlanabilir ) değeri olarak elde edilmektedir.
Ayrıca imalatını yaptığımız seviye ölçüm sensörlerinde tamamı avrupa menşeili veya yerli hammadde ürünler kullanılarak kalite en üst seviyede üretim yapmaktayız.
Tank ve depolardaki sıvıların hangi seviyelerde olduğunu tespit etmek için kullanılan bu tip sıvı seviye sensörleri, paslanmaz gövde yapısı tercihe bağlı olarak hazırlanan poliüretan veya paslanmaz çelik şamandıra topu, dişli veya flanşlı montaj şekli sayesinde endüstriyel alanda, gemi inşaa alanında, otomobil ve karavanlarda, uçak ve insansız hava araçlarında, yakıt tanklarında veya su tanklarında rahatlıkla kullanılır. Standart boyları ve özel imalat seçenekleri ile her boy seviye sensörü üretimi mevcuttur.


Şamandıralı Seviye Transmitteri Uygulama Alanları:


İçme suyu depolarında, Kimyasal sıvı depolarda Süt,meyve suyu kazanları, Yangın söndürme araçları, Kuyu, havuz suyu ölçümlerinde, Soğutma suyu sistemlerinde, Tekne, yat, gemi tanklarda, Otomobil, karavan depolarında, Makine yağlama kazanlarında, Akaryakıt depolarında

whatsapp