Aktif Inst - Aktif Ölçüm Enstrümanları
Hidrostatik Seviye Transmitterleri

Hidrostatik seviye sensörü, önceden belirlenmiş bir daldırma seviyesinde neredeyse statik bir sıvıdaki hidrostatik basıncı ölçerek özellikle seviye izleme için kullanılan bir seviye sondası biçimidir.
Hidrostatik seviye sensörü, diyaframın iç tarafının kablodaki bir havalandırma borusu aracılığıyla atmosferik basınca havalandırıldığı ve dış tarafının sıvı ile temas halinde olduğu ve diyaframın statik basıncını ölçen bir basınç diyaframına sahip dalgıç basınç vericisidir. Vericinin üzerindeki sıvı sütunu. Bu statik basınç temel olarak vericinin üzerindeki sıvının ağırlığından kaynaklanır ve sıvının seviyesini hesaplamak için kullanılır.

Hidrostatik Seviye Sensörü Kullanım Alanları


Hidrostatik seviye sensörünü kullanmanın basitliği, havalandırılmış bir tankta, teknede, gölde, nehirde veya barajlarda olsun, seviyenin ölçülmesi gereken her yerde onu tercih edilen cihaz haline getirir. Çoğu durumda, istenen ölçüm seviyesine kadar kabloyla asılır veya sadece suya batırılır ve kaynağın dibine batmasına izin verilir. Tankın, havuzun veya doğal geometrinin yapısı ne olursa olsun veya herhangi bir engel, çıkıntı veya karmaşık şekle sahip olursa olsun, hidrostatik seviye sensörü her zaman bu tür rahatsızlıklardan etkilenmeden sıvının basıncını ölçecektir.
Hidrostatik seviye sensörü genellikle bir gösterge basınç sensörü olduğundan, atmosferik basınç değişikliklerini otomatik olarak telafi eder, böylece ölçülen basınç yalnızca sıvının özgül ağırlığının ve yüzeye olan dikey mesafenin neden olduğu sıvı basıncını temsil eder. Bu nedenle hidrostatik seviye sensörü, ölçülen basınç üzerinden ölçüm noktasından yüzey seviyesine kadar olan mesafeyi hesaplayarak sıvının seviyesini doğru bir şekilde ölçer.
Bir hidrostatik seviye sensörü, standart yerçekimine veya yerel yerçekimine izin vermek için metre su sütunu cinsinden kalibre edilebilir. Çok yüksek doğruluk düzeyindeki izleme için genellikle ortamın sıcaklığının da sıcaklığın özgül ağırlık üzerindeki etkilerini hesaba kattığı düşünülebilir.
Hidrostatik seviye sensörü, en yaygın olarak su ve atık su endüstrisinde kullanılan, seviye izleme için özel bir sensördür. Basit kullanımı ve güvenilir ve doğru ölçüm teknolojisi, onu açık ara en yaygın kullanılan seviye sensörlerinden biri haline getirmektedir.

whatsapp