Aktif Inst - Aktif Ölçüm Enstrümanları
Şamandıralı Seviye Şalterleri

Şamandıralı seviye ölçümü


Şamandıra, sıvı uygulama depolarında kullanılan, sıvıya göre uygun yoğunlukta olan ve paslanmaz çelik, pvc, nbr veya ptfe malzemeden yapılmış küre veya prizma şeklinde olan bir parçadır. Sıvı seviyesinin belirlenmesi amacıyla kullanılır. Kontrol veya izleme amacıyla olan bu sensör tipi birçok sıvı uygulamalarında kullanılmaktadır. 
Arşimed ilkesine göre sıvı tarafından şamandıraya uygulanan kaldırma kuvvetinden faydanılarak hazırlanmış sıvı seviye ölçüm sistemidir. Bir boru üzerinde hareket eden şamandıra ve içerisinde yerleştirilmiş mıknatıs bir manyetik alan oluşturmaktadır. Oluşan bu manyetik alan mil içerisine yerleştirilen Reed switchleri tetikleyerek bir elektriksel değer elde edilir. Oluşturulan bu elektriksel değer seviye göstergesi gibi ekipmanlar ile  depolarda seviye sensörü olarak kullanılmaktadır. Şamandıralı seviye transmitteri; şamandıranın hareketi bir değişken dirençle (potansiyometre) elektriksel olarak algılanmakta ve seviye değeri elektriksel gerilim değerinden hesaplanarak belirlenmektedir.  Bu yöntem diğer ölçüm sensörlere göre güvenilir ve arıza yapma olasılığı en düşün ölçüm yöntemidir.


Şamandıralı Seviye Şalteri Uygulama Alanları


İçme suyu depolarında, Kimyasal sıvı depolarda Süt,meyve suyu kazanları, Yangın söndürme araçları, Kuyu, havuz suyu ölçümlerinde, Soğutma suyu sistemlerinde, Tekne, yat, gemi tanklarda, Otomobil, karavan depolarında, Makine yağlama kazanlarında, Akaryakıt depolarında

whatsapp