Aktif Inst - Aktif Ölçüm Enstrümanları
Fark Basınç Transmitterleri

Basınç bir çok proses değişkenlerinden bir tanesidir. Sıvı ve gazlar moleküler etkileşim nedeniyle içinde bulundukları kabın birim yüzeyine uyguladığı kuvvet olarak ifade edilir. Bu değişkenin ölçülebilir olması gerekir. Basınç transmitterleri, basıncın ölçülmesini ve ölçülen basıncın büyüklüğünü veya değişimini standart bir elektriksel değere çeviren proses enstrümanına verilen isimdir.  Basınç ölçüm yapılacak sisteme göre, mutlak basınç transmitter, gauge basınç transmitteri, fark basınç transmitterleri gibi farklı tipte basınç transmitterleri kullanılabilir. Enerji, kimya, gıda, ısıtma ve soğutma, petrokimya ve gaz sektörlerinde, ilaç endüstrisinde, gıda, kağıt…vb farklı teknolojilerde çeşitli pazlanma çelik, seramik, tantalum, hastelloy, silikon  diyaframlı tipleri kullanılmaktadır. Uygulamaya göre, dişli, flanşlı, kapilerli, hijyenik bağlantı tipleri mevcuttur.

Fark Basınç Transmitteri


Fark basınç transmitterleri farklı iki basıncı referans alarak ölçüm yapar. Bu yüzden fark basınç transmitterinde ayrı iki basınç portu olmalıdır. Transmitteri pozitif ve negatif ölçüm yapabilmelidir, örneğin p1>p2 ise pozitif p1<p2 ise negatif basınç ölçümü.
Akıllı tip basınç transmitteri akıllı tip mikro işlemciye sahip bir üründür. Yüksek performansa sahip fark basınç transmitteri ayarlanabilir basınç ve çıkış sinyaline sahiptir. Dış ortam sıcaklığını otomatik olarak kompanzasyonu sağlamaktadır. Çeşitli parametrelerin yapılandırılması HART protokolü ile yapılabilmektedir. Sıvı, Gaz, Buhar, Akış Seviye gibi bir çok farklı uygulamalarda ve farklı metoda kullanılabilmektedir. Bütün giriş dataları ve ayarlanan veriler EEPROM da saklanmaktadır.

whatsapp