Aktif Inst - Aktif Ölçüm Enstrümanları
Endüstriyel Tip Basınç Transmitterleri

Basınç bir çok proses değişkenlerinden bir tanesidir. Sıvı ve gazlar moleküler etkileşim nedeniyle içinde bulundukları kabın birim yüzeyine uyguladığı kuvvet olarak ifade edilir. Bu değişkenin ölçülebilir olması gerekir. Basınç transmitterleri, basıncın ölçülmesini ve ölçülen basıncın büyüklüğünü veya değişimini standart bir elektriksel değere çeviren proses enstrümanına verilen isimdir.
Basınç ölçüm yapılacak sisteme göre, mutlak basınç transmitter, gauge basınç transmitteri, fark basınç transmitterleri gibi farklı tipte basınç transmitterleri kullanılabilir. Enerji, kimya, gıda, ısıtma ve soğutma, petrokimya ve gaz sektörlerinde, ilaç endüstrisinde, gıda, kağıt…vb farklı teknolojilerde çeşitli pazlanma çelik, seramik, tantalum, hastelloy, silikon  diyaframlı tipleri kullanılmaktadır. Uygulamaya göre, dişli, flanşlı, kapilerli, hijyenik bağlantı tipleri mevcuttur.

Mutlak Basınç Ölçümü


Absolute ( mutlak ) basınç transmitterleri boş hacim yani basınç değerinin sıfır gösterdiği vakum ile ölçüm yapar. Absolute basınç sensörleri yüksek hassasiyetli vakumu ve kendi diyafram algılaması ile basınç ölçümü yapar. Bu vakum ölçülecek olan basınca kıyasla ihmal edilebilir seviyededir. Özellikle yüksek değişiklikleriyle uğraşırken, referans noktası mutlak olduğu için değişir. Mutlak basınç sensörü kullanmak değişen bir atmosfer basıncına ve referans için belirli bir basınç aralığına dayanarak referansı ortadan kaldırır. A veya abs  (ör. Bar A veya psi a) mutlak değeri belirtmek için birimlerden sonra kullanılır.

Gauge Basınç Ölçümü


Gauge basınç transmitterler ortamın atmosferik basıncına göre ölçüm yapar. Hava bacını tam olarak 1013.25 mbar seviyesindedir ancak ortlama alınarak 1 bar referans kabul edilir. Gauge basıncı ortlama basınçtan fazla ise pozitif basınç, az ise negatif basınç olarak adlandırılır. Gauge basınç sensörleri sadece bir basınç portuna sahiptir. Ortlama hava basınç değeri tek porttan direkt olarak alınır.

whatsapp