Aktif Inst - Aktif Ölçüm Enstrümanları
Basınç Şalterleri

Basınç şalteri, önceden ayarlanmış sıvı basıncına ulaşıldığında elektrik kontağını çalıştıran bir cihazdır. Anahtar, önceden ayarlanmış belirli bir basınç seviyesinden basınç yükseldiğinde veya düştüğünde elektrik kontağı kurar. Basınç şalterleri HVAC sistemleri, kuyu pompaları, fırınlar vb. gibi çok çeşitli endüstriyel ve konut uygulamalarında kullanılır.

Mekanik Basınç Şalteri


Mekanik bir basınç anahtarı, mikro anahtarın hangi basınçta tetikleneceğini kontrol etmek için bir yay ve bir diyafram veya piston kullanır. Yay, giriş basıncına karşıt kuvvettir ve yayların ön gerilimi bir ayar vidası veya düğme ile ayarlanır. Yay ön gerilimi, anahtarın elektrik kontağı kurduğu basınçla doğrudan ilişkilidir. Basınç düştüğünde anahtar orijinal durumuna sıfırlanır.Anahtarlama noktası ile sıfırlama noktası arasındaki farka histerezis denir. Çoğunlukla bu, geçiş noktası değerinin yüzdesi olarak ifade edilir; örneğin %20. Üretici histerezi tanımlar ve çoğu mekanik anahtar için kullanıcı tarafından yapılandırılamaz. Bu basınç anahtarlarının genellikle üç farklı kontak türü vardır: normalde açık (NO), normalde kapalı (NC) ve değiştirme (SPDT) kontakları. Değiştirme kontakları hem NO hem de NC işlemi içindir. Mekanik basınç şalteri, yüksek voltaj ve amperajların yönetimi için elektronik basınç şalterinden daha uygundur. Basıncın artması veya azalması için kontak değişikliği yapmak için kullanılabilirler.

Elektronik Basınç Şalteri


Elektronik basınç anahtarı, giriş basıncındaki değişikliği ölçmek için bir elektrikli basınç sensörü kullanır. Anahtarlama fonksiyonunu ayarlamak için dijital ekranları vardır. Anahtarlama noktası üretici tarafından ayarlanabilir veya uygulama gerekliliklerine göre sahada programlanabilir. Anahtarlama noktası, çıkış sinyalleri, histerezis, gecikme süresi vb. gereksinimlere göre kullanıcı tarafından ayarlanabilen işlevlerden bazılarıdır. Elektronik basınç anahtarları, programlanabilir fonksiyon, dijital ekran, esneklik, doğruluk, giriş koruması ve stabilite gerektiren otomatik ve kontrollü ekipman sistemleri için uygundur.

whatsapp